PÉČE O DĚTSKÝ CHRUP

PŘED NAROZENÍM DÍTĚTE
V těhotenství se zvyšuje náchylnost ke vzniku zánětu dásní matky, proto by si nastávající maminky měly pravidelně čistit zuby. Mnoho maminek paradoxně omezí čištění zubů, aby jim dásně tolik nekrvácely. Naopak důslednější čištění zubů pomůže zánět zmírnit nebo úplně vymizí.
Nastávající maminky by měly navštívit svého zubního lékaře 2x za těhotenství – na začátku zhruba do 20. týdne a v jeho poslední třetině před porodem.
Zuby dítěte se zakládají a vyvíjejí během těhotenství. Strava bohatá na výživné látky a dobrá ústní hygiena během těhotenství zajistí, že matka i dítě budou mít zdravé a odolné zuby.
Více v kapitole „Péče o chrup v těhotenství“.

VĚK DÍTĚTE 0-2 ROKY
Kojení
Mateřské mléko je pro dítě v prvním roce života tou nejdokonalejší výživou. Obsahuje však také cukry, které mikroorganismy mění na kyseliny. Na to by měla maminka myslet, má-li už dítě prořezané mléčné zoubky. Kojení není „bonbónek“ na usnutí. Dítě by nemělo usínat s prsní bradavkou v ústech nebo se savičkou kojenecké láhve se slazenou výživou nebo nápojem. Ve spánku se totiž omezuje tvorba slin, které jinak mikrobiální kyseliny neutralizují a ředí. Mimořádně nebezpečným zlozvykem je namáčet dítěti dudlík do medu nebo jiných sladkostí. To zpravidla bývá příčinou rozsáhlé destrukce mléčného chrupu již v útlém věku s rizikem ohrožení zdraví dítěte.

Neolizujte dudlík!
Při narození je ústní dutina novorozence sterilní. Avšak brzy po narození se do úst miminka začínají stěhovat mikroorganismy. Nejčastějším zdrojem této nákazy jsou maminčina ústa nebo ústa dalších osob, které jsou s dítětem v pravidelném tělesném kontaktu. V prvních měsících života, kdy v ústech dítěte ještě nejsou přítomné zuby, se v dětských ústech mohou usídlit jen celkem neškodné mikroorganismy. Změna ale přijde v okamžiku, kdy se objeví první mléčné zoubky. Na jejich povrchu se pak rychle usídlují nebezpečné streptokoky a laktobacily. K přenosu mikroorganismů z úst maminky nebo jiného dospělého dochází slinami. Zuby mléčného a později stálého chrupu se prořezávají v době, kdy zubní sklovina ještě není plně vyzrálá. Plné vytvrzení povrchu skloviny probíhá ještě zhruba dva roky a o toto vyzrávání skloviny se stará slina. Povrch zubů by měl proto být pořád čistý, aby se k němu slina dostala. Čerstvě prořezaný zub je méně odolný vůči kyselinám, které vznikají při mikrobiálním štěpení sacharidů v ústech. Je tedy potřeba vstup těchto rizikových mikroorganismů do úst dítěte pokud možno co nejvíce oddálit. Je třeba dodržovat několik důležitých zásad. Dospělí by neměli „omývat“ zašpiněné dětské prstíky olíznutím ve svých ústech stejně jako dudlík spadlý na zem. Neměla by se zkoušet teplota nebo chuť dětské výživy tak, že maminka nebo jiné osoby ochutnají tekutou výživu z kojenecké láhve přes savičku nebo lžičkou, kterou pak dají rovnou dítěti do úst.

Čistěte dítěti ústa, dásně a jazyk jemnou gázou, kouskem látky nebo vlhkou žínkou nejlépe po každém jídle dříve než se objeví první, mléčné zuby. Použít můžete také tzv. prsťáček navlečený na svůj ukazováček. Pokud vaše dítě trápí prořezávání zubů, můžete mu pomoci od bolesti kousátky nebo chladícím gelem, který zakoupíte v každé lékárně. Samotným čištěním je důležité vytvořit dítěti návyk na pravidelnou hygienu, kterou bude následně brát jako něco samozřejmého.
Již dočasné zuby se mohou zkazit a následně negativně ovlivnit vývoj stálých zubů. První zuby totiž „drží místo“ těm druhým a pokud o ně dítě předčasně přijde, druhé zuby často rostou se značnými komplikacemi.   .
Přibližně od prvního roku dítětě, jakmile se prořežou stoličky dětských zubů, použijte první dětský kartáček. Vhodný dětský zubní kartáček lehce potřete dětskou zubní pastou s fluoridy. Dbejte na to, aby dítě zubní pastu zbytečně nepolykalo, protože vysoké dávky fluoridů mohou negativně ovlivnit vývoj skloviny a způsobit tak „fluorózu“ - bílé skvrny na povrchu zubu.
Více o správném zubním kartáčku  pro děti a jeho použití najdete v kapitole „Pomůcky dentální hygieny“.
Zuby očistěte dítěti minimálně 2x denně, ráno po snídani a večer před spaním.
Mějte na paměti, že známkou zdravých úst jsou růžové dásně, bílé zuby a žádné zdroje bolesti.


prsťáček

Výživa
Ovocné šťávy pro děti by měly být velmi ředěné (jeden díl džusu v poměru k pěti dílům vody) a měly by se podávat pouze v době jídla. Nápoje s obsahem sóji raději konzultujte s lékařem nebo s odborníkem na výživu, protože mohou obsahovat vysoký podíl cukru. Vyvarujte se kyselých, sladkých a šumivých nápojů, protože mohou poškozovat zubní sklovinu.
Nikdy nepodávejte nápoje obsahující cukr mezi jídly, večer nebo během noci. Vyvarujte se podávání sladkého nápoje z lahviček s dudlíkem, tj. permanentního „koupání“ zoubků v cukru. Cukr podporuje růst bakterií a zubního plaku, což vede ke vzniku zubního kazu.
Od jednoho roku věku dítěte ho můžete začít učit pít z hrnečku.

První návštěva stomatologa
Kromě každodenní péče o zuby je důležitá i návštěva zubního lékaře. Dítě by mělo navštívit stomatologa v době, kdy se mu prořízne první zub. Čím dříve proběhne první návštěva, tím větší šance je zabránit vzniku problémů. Tato návštěva neznamená okamžité ošetření, jedná se v podstatě o první kontakt se zubním lékařem. Snahou zubního lékaře je s co největší trpělivostí zbavit dítě strachu a navodit příjemnou atmosféru. Stav situace by se neměl nechat zajít tak daleko, že až bolest, oteklá dáseň nebo nahnědlé zoubky dítěte budou důvodem první návštěvy stomatologa. První kontakt se zubním lékařem se tak promění v traumatizující zážitek a ten může přetrvávat mnohdy až do dospělosti. Pravidelné preventivní prohlídky dětského chrupu u stomatologa by měly být absolvovány každých 6 měsíců.

Ve věku 6-12 měsíců se začínají prořezávat první přední zuby.
V 13-24 měsíci se začínají prořezávat první dočasné stoličky.

Jak se růst zoubků projevuje?

 • dítě je mrzuté, pláče a špatně spí
 • velmi často dochází k většímu slinění
 • dáseň může být zarudlá a nateklá v místě, kde se zoubek klube
 • tvář na straně klubajícího se zoubku může být rozpálenější a zarůžovělá
 • děti vkládají častěji do úst prstíky a různé hračky
 • horečky bývají často považovány za projev prořezávání zubů, ale většina dětí je nemá . Spíše se může jednat o onemocnění spojené s infekcí nebo například o první kontakt s virem oparu.
 • nechutenství nebo naopak průjem může být také spíše projevem infekce než prořezávání zoubků
 • pokud horečka, nechutenství nebo průjem trvá, navštivtě pediatra

Jak dítěti ulevit od bolesti při prořezávání?

 • potřete dásničky malým množstvím zklidňujícího balzámu (zakoupíte v lékárně)
 • masírujte dásně prsťáčkem a opatřete si gumová kousátka se strukturovaným povrchem pro masáž dásní. Vynikající jsou kousátka naplněná sterilní vodou, která se dají na chvíli do chladničky (nikoli do mrazničky!). Studené kousátko zmírní otok a bolest. Děti je mají velmi rády.
 • vyzkoušejte též chlebovou kůrku nebo nesladký suchar ke kousání
 • nikdy nenamáčejte kousátko do medu nebo do sladkých nápojů!
 • v žádném případě dítěti nepodávejte léky proti bolesti ani prášky na spaní!

VĚK DÍTĚTE 2-5 LET
V předškolním věku učte dítě uchopit zubní kartáček do ruky a vést jej v ústech. Ve třech letech už je dítě většinou dost šikovné na to, aby si zuby čistilo samo, avšak pod vaším dohledem!
Pomáhejte čistit dítěti zuby nejméně do 8 let věku (záleží na jeho manuální zručnosti).
Čistěte zuby alespoň 2x denně, ráno po snídani a večer před spaním.
Používejte dětský kartáček, který dítě snadno uchopí. Více o správném zubním kartáčku pro děti a jeho použití najdete v kapitole „Pomůcky dentální hygieny“.
Dohlídněte na dítě, aby pastu při čištění zbytečně nepolykalo. Zvyšujte množství zubní pasty na velikost malého hrášku, jakmile se dítě naučí vyplivovat zubní pastu při čištění zubů. Pastu dětem raději dávkujte sami. Pro předškolní věk je doporučována dětská zubní pasta se sníženým obsahem fluoridů (do 500 ppm fluoridu – najdete na obalu zubní pasty).
Od dvou let začněte odvykat dítě dumlání palce, prstů a dudlíku. Zuby by se mohly prořezávat dítěti na křivo. V tomto věku by již dítě mělo opustit pití z láhve a pít pouze z hrníčku.

Kořeny dočasných zubů jsou postupně odstraňovány a uvolňují místo svým stálým nástupcům.

VĚK DÍTĚTE 5+
Čistěte zuby alespoň 2x denně, po snídani a před spaním.
Pro školáky používejte dětskou pastu, na kartáček naneste tenký proužek v rozsahu třetiny až poloviny pracovní části kartáčku.
Používejte dětský kartáček, který dítě snadno uchopí (více v kapitole „Pomůcky dentální hygieny“).
Sledujte čištění zubů až do 11 let. V tomto věku je většina dětí již schopna čistit si zuby důkladně úplně sama bez vašeho dozoru. Vždy je důležité, aby si dítě zkontrolovalo jazykem, zda jsou všechny plochy zubů hladké a bez povlaku. Občas můžete dítěti zkontrolovat jestli si důkladně vyčistilo zuby tabletami, které zabarvují zubní plak. Pokud na zubech plak někde zůstal, zabarví se a dítě by mělo toto místo dočistit.

Kolem šestého roku věku se začínají prořezávat první stálé zuby.

FLUORIDY
Fluoridy v zubních pastách napomáhají zpevňovat zubní sklovinu. Malé děti však pastu často polykají, což může ve věku do 5 let způsobit zabarvení skloviny (fluorózu*) druhých zubů, které se právě vyvíjejí. Proto by dětské pasty měly obsahovat méně fluoridů než pasty pro dospělé. Vzhledem k tomu, že fluoridy obsahuje též mnoho potravin (ovocné jogurty) nebo nápojů (ovocné šťávy), doporučuje se konzultovat užívání fluoridových preparátů se zubním lékařem.
* fluoróza vzniká pouze při nadměrném příjmu fluoridů. Nebojte se proto fluoridů v kontrolovaném, menším množství.

Evropská akademie dětských zubních lékařů (European Academy of Pediatric Dentistry) vydala následující doporučení pro péči o zuby kojenců a dětí.

Stáří (roky)

Koncentrace fluoridů (ppm*)

Počet čištění denně

Doporučené množství

6 měsíců až 2 roky

méně fluoridů

1x

tenká vrstva

2 až 6 let

<500

2x

velikost hrášku

více než 6 let

1000 - 1450

2x

1/3-1/2 kartáčku

*ppm – počet účinných částic v 1 000 000 ostatních částic